BİZ KİMİZ
company
Uyku Bizim İşimiz
MEKÂN’da biz uykunun sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. 1974’den beri insanların deliksiz bir uyku uyumasını sağlamak bizim işimiz. Tutkuyla yaptığımız bu iş, zor zamanlarımız dahil bize her alanda yol gösterdi. Güven, kararlılık ve kaliteyi bir çatı altında toplayan MEKÂN adını taşımaktan gurur duyuyoruz.
MALZEME KALİTESİ Kullandığımız Malzemelerin Kalitesi En Az Ürünlerimizin Kalitesi Kadar Önemlidir.
Düşük kalitede malzemeler kullanırsanız düşük kalitede ürün elde edersiniz. Bundan dolayı, MEKÂN olarak en yüksek kalitenin altındaki hiçbir malzemeyi kullanmıyoruz. Ham maddelerimizin büyük bir bölümü Türkiye’den temin edilirken, bazı özel parçaları Avrupa’dan getirtiyoruz. Ürünlerimizin mükemmelliğinin devamını sağlamak için, MEKÂN ürünlerinde kullandığımız malzemelerin ve parçaların her biri dayanıklılık, güvenlik ve konfor bakımından büyük bir titizlikle test edilir.
ÜRETİM
Ürünlerimize Sonuna Kadar Güveniyoruz
Tüm MEKÂN ürünleri İzmit’teki üretim tesisimizde, usta teknisyenlerimiz tarafından el emeğiyle üretilmektedir. Çalışanlarımızın çoğu kuruluşumuzdan beri bizimle birlikte, diğerleriyse bu işi genç yaşta öğrendiler. Bu da demek oluyor ki ürünlerimizin her bir parçasının en yüksek standartta olacağından emin olabilirsiniz. İstanbul’daki atölyemizden taşındığımızdan bu yana 34 yıldır aynı atölyede üretim yapmaktayız. Yılların getirdiği deneyim sayesinde mükemmeliyete odaklandığımız bir çalışma sistemini oturtmuş bulunmaktayız.
TARİHÇE
41 YIL VE DEVAM EDİYOR
1974 MEKÂN İstanbul’da kurulur. Şirket, macerasına 50 çalışanla ve günde 100 adet yatak üretimiyle başlar.
1980 Atölye, şu an İzmit’teki yerini alır. Üretim departmanı yaklaşık 400 elemanlık bir kapasiteye ulaşır. Satış departmanı ise Türkiye’nin dört bir yanına açılmış 11 bölgesel satış departmanına bölünerek büyür. Artık günde 1000 adet yatak üretilmektedir.
1982 MEKÂN Türkiye’deki ilk yaylı yatak üreten öncü şirketlerden biri arasındadır. Türkiye’de bu yeni yatak tipinin yayılmasında başrol oynamıştır.
1984 MEKÂN, ilk tam ortopedik yatağı üretir. Türkiye’de ortopedik yatakların yaygınlaşmasını sağlamıştır.
MEKÂN, fermuarı açılarak içindekilerin ortaya çıktığı yataklar üretmeye başlar. Showroom’lar açarak müşterilerine yataklarının kalitesini daha almadan tecrübe etme imkanı sunar.
1990 Ürün çeşidi, yenilikçi ve özel üretim bazalar ve yatak başlıklarıyla genişler.
Fuarlarla, özel promosyonlarla ve uzun süreli ürün garantileriyle reklamlar yapan şirket ivme kazanmaya devam eder. MEKÂN ilk televizyon reklamıyla ulusal çapta tanınır. MEKÂN artık Türkiye çapında 1700 satış noktasına sahiptir. Rusya’ya, İsrail’e ve Belçika’ya ihracat yapmaya başlar.
1998 6.3 büyüklüğünde meydana gelen depremde İzmit atölyesi yerle bir olur.
2000 Ali Çağlayan babasının yerini alır, atölyeyi baştan inşa eder ve içini son teknoloji ürünü ekipmanlarla döşer.
2002 MEKÂN tekrar işe başlar!
2003 Otel ve ihracata ağırlık veren butik bir şirket olarak hizmet vermeye başlar.
2014 Türkiye’deki yaygın satışta bayi ağını güçlendirmeye karar verir.
2016 Yeni markalaşma stratejisiyle, sürdürülebilirlik ve inovasyon odaklı bir MEKÂN yeniden hayat bulur.
AİLE ETKİSİ MEKÂN, en başından beri Çağlayan ailesinin elindeydi. Yeni jenerasyonun ipleri eline almasıyla birlikte MEKÂN aynı güvenilir ellerde geleceğe doğru ilerlemekte. Yeniliğe olan tutkumuz her zaman MEKÂN’ın özünü oluşturmuştur. Şimdiyse şirketin belkemiğini oluşturan bu yenilik anlayışı sürdürülebilirlik ve çevre duyarlılığıyla birleşmiş bulunmakta. Şirketi şimdiye kadar ayakta tutan, aile üyelerinin her birindeki kararlılık, coşku ve asla kaybetmediğimiz kaliteli ürün ve hizmet sağlama tutkumuz olmuştur.
UZMANLIĞIMIZ BİZE YOL GÖSTERİYOR 40 yılı aşkın süredir bu işin içinde olan MEKÂN, Türkiye’deki en eski yatak üreticilerinden biridir. Bunca zamandır edindiğimiz bilgi ve uzmanlık sayesinde dünya standartlarında ve en iyi kalitedeki yatakları üretebiliyoruz. MEKÂN, geleneklerine sağdık kalırken aynı zamanda geleceğin gelişmelerini de sıkı sıkıya takip etmektedir. Biz inanıyoruz ki MEKÂN’ı MEKÂN yapan sahip olduğumuz bu çok yönlülüktür.
FELSEFE
SADELİK Yeni bir yatak alırken tercihleri olumsuz yönde etkileyen karmaşıklığı ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Seçiminizi daha kolay yapabilmeniz ve uykusuz geceler geçirmemeniz için ürünlerimiz hakkındaki tüm bilgiler olabildiğince açık ve nettir.

Meslek dili kullanarak kafanızı karıştırmaya ihtiyaç duymuyoruz. Çünkü MEKÂN kalitesi tek başında yeter.
UZMANLIK 40 yılı aşkın süredir bu işin içerisindeyiz ve bu tecrübe sayesinde de kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak ürünleri nasıl üreteceğimizi biliyoruz. Kullandığımız ürünlerden çalışma yöntemlerimize, kat ettiğimiz ilerlemeden bilgi birikimimize kadar işin her alanında uzmanlaştık.

Taklit yapmaya ihtiyaç duymuyoruz. MEKÂN çalışanları olarak uzmanlık bizim kanımızda var.
SOSYAL SORUMLULUK Hepimiz vicdanı rahat bir şekilde uykuya dalmak isteriz. İşte biz de bu sebeple MEKÂN’ı mümkün kılan insanlara hak ettikleri değeri veriyoruz. Çalışanlarımızın çocuklarının eğitimini sağlayacak bir sosyal yardım programı sunuyoruz, genellikle erkek egemen görülen bir endüstriye kadınları da dahil edebilmek adına cinsiyetsiz iş kolları oluşturuyoruz. Buna ek olarak İzmit Belediyesine çeşitli projelerde kullanmaları için ücretsiz ürün temin ediyoruz.

Yerine getiremeyeceğimiz sözler vermiyoruz. MEKÂN olarak sözümüz, sözdür.